cash
Finanse

Najbogatsi Polacy – TOP 3

W roku 2018 prestiżowe pismo „Wprost” kolejny raz popełniło ranking 100 najbogatszych Polaków. Zwycięzcą rankingu okazał się Michał Sołowow, zaś drugie miejsce przypadło w udziale Zygmuntowi Solorzowi. Najniższy stopień podium piastują do spółki – Sebastian Kulczyk oraz jego siostra – Dominika. W dzisiejszym artykule postanowiliśmy przybliżyć sylwetki najważniejszych laureatów rankingu. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Michał Sołowow

Michał Sołowow przyszedł na świat 11 lipca 1962 roku w Kielcach. Jest absolwentem IV Liceum Ogólnokształcącego im. Hanny Sawickiej w tymże mieście oraz absolwentem Politechniki Świętokrzyskiej. Swoje pierwsze przedsiębiorstwo założył w roku 1988 – była to spółka budowlana Mitex, która została sprzedana przez kieleckiego biznesmena nieco ponad 10 lat później – w roku 2002 francuskiej marce Eiffage. W połowie lat 90’ Michał Sołowow założył pierwszą w naszym kraju sieć supermarketów Nomi, którą również sprzedał w roku 1999. Największy zysk przyniosła mu jednak firma deweloperska Echo Investment którą otworzył w roku 1996. Sołowow był związany również z branżą medialną – w swej karierze był m.in. właścicielem „Przekroju”, czy „Życia Warszawy”, a także stacji radiowych – „Radio TAK”, które przeobraziło się w RMF Maxxx. W konsekwencji swych działań inwestycyjnych w roku 2010 zajął 973 miejsce na liście 100 najbogatszych ludzi na świecie. Majątek filantropa szacuje się na kwotę 10mld złotych. Ciekawostkę stanowi fakt, że Michał Sołowow jest utytułowanym kierowcą rajdowym.

money

Zygmunt Solorz

Wiceliderem w rywalizacji o najwyższy stan konta jest dobrze znany Zygmunt Solorz. Biznesmen przyszedł na świat w roku 1956 w Radomiu. Jeden z najbogatszych Polaków posiada wykształcenie średnie – techniczne, jednak nie przeszkodziło mu to w zrobieniu ogromnej kariery. Solorz-Żak, bo tak brzmi jego pełne nazwisko jest właścicielem wielu przedsiębiorstw działających na rynku mediów, telekomunikacji i finansów. W szerokich kręgach znany jest przede wszystkim jako prezes rady nadzorczej telewizji Polsat – sam zaś jest jej twórcą. Ciekawostkę stanowi fakt, że Zygmunt Solorz jest pasjonatem piłki nożnej – to wyjaśnia jego większościowy udział w pakiecie klubu Śląsk Wrocław. Od roku 1999 filantrop nie opuszcza pierwszej dziesiątki rankingu „Wprost”, choć od roku 2008 z uporem maniaka zajmuje notorycznie drugą lokatę. Jego aktualny majątek wyceniany jest na około 9mld złotych.

Dominika i Sebastian Kulczyk

euro

Dominika i Sebastian to rodzeństwo, które dopiero pod koniec roku 2018 przejęło formalnie majątek po ojcu. Wtedy zakończył się długotrwały i skomplikowany proces spadkowy po śmierci Jana Kulczyka. Zgodnie z zapisem rodzeństwo tworzy teraz wspólnotę majątkową, ale jej starszym wspólnikiem jest Sebastian. Znany jest on z tego, że kontynuuje projekty rozpoczęte przez ojca, co stanowi dla niego bazę biznesową pod inwestycje związane z nowymi technologiami. W wypowiedziach podkreśla, że chce trzymać się z dala od biznesu na styku z państwem. Dominika z kolei jest współwłaścicielką i szefową rady nadzorczej Kulczyk Inwestments, choć najbardziej angażuje się w działania fundacji – Kulczyk Foundation. Majątek rodzeństwa wynosi około 7.1mld złotych.

Przy współpracy z https://comparic.pl/.