Finanse

Korona norweska – informacje o walucie

Korona Norweska to jednostka monetarna obwiązująca na obszarze Norwegii. Korona dzieli się na 100 øre, chociaż obecnie ten podział jest jedynie umowny, nie funkcjonuje bowiem w postaci pieniądza. Wiązało się to z nieopłacalną produkcją monet o tak niskim nominale. Na międzynarodowych rynkach walutowych, korona norweska określana jest jako NOK.

Historia pieniądza

Korona norweska (https://comparic.pl/kurs-korony-norweskiej-nokpln-notowania-online/) została wprowadzona do obiegu w 1873 roku, kiedy to Norwegia wraz z Danią i Szwecją przystąpiła do Skandynawskiej Unii Monetarnej. Porozumienie nie przetrwało próby czasu i rozpadło się po I wojnie światowej. Dania, Norwegia i Szwecja postanowiły jednak zachować koronę jako własną walutę. W 2012 roku z obiegu zostało wycofane øre, a w obiegu znalazły się – 1 krone i 5, 10, 20 kroner oraz banknoty 50, 100, 200, 500 i 1000 kroner. W 2017 roku w obiegu znalazły się banknoty o nominale 100 oraz 200 koron w nowym wzorze.

Kurs korony norweskiej

Waluty skandynawskie są bardzo specyficzne – ich kurs jest mocno związany z globalnymi przemianami oraz zawirowaniami, które mogą odbijać się na słabości tych walut. Mimo tego, że Norges Bank podnosi stopy procentowe, kurs korony norweskiej jest niski. Obecnie korona warta jest około 0,42 zł, a jej notowania są niskie. W ocenie analityków finansowych sytuacja ta nie będzie trwała wiecznie. Prawdopodobnie kurs korony norweskiej wzmocni się, kiedy miną różnego rodzaju zawirowania związane z polityką USA czy Brexitem. W latach 90-tych globalni inwestorzy zaczęli interesować się inwestycjami lokowanymi w tej walucie, która jest uznawana za jedną z bezpieczniejszych. Zainteresowanie koroną norweską jest widoczne szczególnie w kryzysowych momentach, kiedy dolar czy euro tracą na wartości. Należy jednak pamiętać, że gromadzenie oszczędności w walucie norweskiej jest obciążone ryzykiem, dlatego korona cieszy się popularnością nie u osób prywatnych, a u inwestorów. Na rynkach międzynarodowych, udział korony norweskiej w transakcjach sięga 1,7%, przy czym dla porównania udział złotego polskiego – zaledwie 0,7%.

Autor: Comparic