tree
Ekologia

Inwestycja w naszą planetę

Media krzyczą o tym, że nasza planeta jest w fatalnym stanie, że to ostatni dzwonek, aby ją ratować. Powstaje wiele inicjatyw, mających na celu zadbanie o ekologię naszego otoczenia. Szczególnie pod odstrzał idzie tak bardzo popularny plastik wykorzystywany praktycznie wszędzie.

Szkodliwość plastiku

Tworzywa sztuczne stworzone z polimerów ułatwiają wiele dziedzin życia. Dla niektórych ciężko jest sobie wyobrazić życie bez jednorazowych butelek, siatek, słomek, kubków, talerzy, czy sztućców. Są o wiele bardziej wytrzymałe i wygodniejsze niż ich papierowe, szklane, czy metalowe zamienniki. Główną wadą produktów polimerycznych jest czas ich rozkładu. Bardzo niekorzystnym dla środowiska jest jego zaśmiecanie plastikiem. Od czasów, gdy produkty plastikowe wprowadzono w życie jedynie ich 9% poddano recyklingowi. Kolejne 12% spalono, a pozostałe 79% można znaleźć na składowiskach. Ponowne przetworzenie i wykorzystanie plastiku jest jedynym pomysłem na zmniejszenie jego szkodliwości dla środowiska. Możemy sobie tylko wyobrazić, jak niekorzystnym byłoby spalenie ton wyrzuconego plastiku, bądź zostawienie jego hałd na wysypiskach. Spalanie plastiku w warunkach domowych jest zabronione prawnie. Jest to spowodowane nieodpowiednimi warunkami spalania, co wydziela wyjątkowo szkodliwe substancje do atmosfery. Aktualnie na ziemi jest ponad 8,3 mld ton plastiku. Co roku produkuje się 245 mln ton. Zauważono, że plastik występuje również na tafli wody północnego Oceanu Atlantyckiego i Oceanu Spokojnego. U 9,2% badanych zwierząt Oceanu Spokojnego zanotowano obecność plastiku w ich żołądkach.

Warto sprawdzić: Kurs dolara – Comparic

plastic

Jak go zastąpić?

W dzisiejszych czasach ciężko jest sobie wyobrazić życie bez plastikowych produktów. Jest to jednak możliwe. Wystarczy skromna inwestycja na odpowiednie atrybuty, aby zahamować klęskę naszego środowiska. Ruchy Greenpeacu i ideologia ekologii jest teraz bardzo spopularyzowana i w łatwy sposób możemy zadbać o nasze środowisko. Pierwszym z pomysłów jest kupno torby materiałowej, dzięki której nie będziemy musieli za każdym razem kupować nowej, plastikowej siatki na zakupy. Wydane raz pieniądze na torbę wielokrotnego użytku pomoże nam zaoszczędzić pieniądze, a nasza planeta nam za to podziękuje. W ostatnim czasie przy kasach można nabyć torby papierowe, co jest również świetnym pomysłem wyjścia w stronę ekologii. Taka torba, wbrew pozorom, jest bardzo wytrzymała i łatwo jest ją zabrać ze sobą. Kubki i butelki plastikowe mają swoje szklane i papierowe alternatywy, które, może mniej poręczne, mają zdecydowanie mniejszy, destrukcyjny wpływ na nasze środowisko. Dodatkowo rynek dąży do wyplenienia plastikowych słomek, które będą zastąpione papierowymi, które podobno mają być tak samo wydajne, jak te pierwotne wersje. Mamy to szczęście, że regularnie jesteśmy informowani o kondycji naszej atmosfery i środowiska i mamy odpowiednie narzędzia do tego, aby sytuacji nie pogarszać, a jej pomagać. Świadomość ludzka w tej kwestii jest bardzo istotna i to, jakie działania podejmujemy ma znaczący wpływ na naszą przyszłość.

Tekst przy współpracy z portalem Comparic.