Choć prawdziwe „bum” na zakup nieruchomości pod inwestycję miał miał miejsce kilkanaście lat temu, kiedy kapitał mógł być stosunkowo nieduży, a zysk zadowalający, to i obecnie pomysł może być owocny, o ile jest przemyślany. Każdy rodzaj inwestowania, bez względu na to, czy chodzi o nieruchomości, akcje czy obligacje, wymaga wiedzy, najlepiej popartej doświadczeniem swoim lub innych osób, które długi czas w ten sposób pomnażają swój majątek. W co i jak zatem inwestować, by mieć jak największe korzyści?
Mieszkania, lokale czy grunty?
Wybór obiektu inwestycji jest ściśle określony z obszarem, który nas interesuje. W centrum dużych miast, takich jak Warszawa czy Gdańsk najlepszym wyjściem zawsze będą mieszkania i lokale. Zastanowić należy się jednak, czy interesuje nas szybka sprzedaż i zwrot inwestycji, czy planujemy wynajmować nieruchomość mając w ten sposób dochód pasywny. Dlaczego jest to konieczne? Ponieważ istnieją pewne schematy dla konkretnych nieruchomości. Przykładem mogą być lokale, które o chętniej są wynajmowane niż kupowane na własność. Przyczyną jest obawa o rozwój prowadzonej w nim działalności. Właściciel woli nie ryzykować i w przypadku zamknięcia firmy zrezygnować z wynajmu. Mieszkania natomiast są równie chętnie wynajmowane, jak i kupowane. W ich przypadku należy jednak zorientować się, na co jest popyt. Częściej poszukiwane są mieszkania z balkonem i komórką lokatorską, natomiast rzadziej wybierane są te, które znajdują się na poddaszu lub ostatnim piętrze, a także na parterze. Znaczenie ma również okolica.
Grunty i domy to także świetny wybór inwestycji. Najbardziej atrakcyjne są te na obrzeżach dużych aglomeracji miejskich lub w miejscowościach położonych w ich pobliżu ze względu na możliwą eksubranizację. Warto rozważyć również mniejsze inwestycje, na przykład w miejsca postojowe lub garaże.
Najlepszy moment na inwestycję w nieruchomości
Osobom początkującym bardzo trudno rozpocząć inwestowanie w nieruchomości ze względu na duże wydatki na początku. Zakupienie małego mieszkania lub lokalu do remontu wiąże się z koniecznością posiadania kapitału w wysokości minimum kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jest niemała kwota, której zgromadzenie może zająć dużo czasu. Jeśli jednak posiada się odpowiednią sumę, należy rozważyć wszystkie za i przeciw podczas wyboru nieruchomości. Oferty będące tak zwanymi „okazjami” w rzeczywistości mogą okazać się wpadką, która spowoduje brak zysku, a w gorszym wypadku nawet straty.
Oprócz analizy zbytu nieruchomości na konkretnym terenie, konieczne jest upewnienie się, że zakup nie wykroczy poza posiadany budżet. Nie należy postępować pochopnie i pod wpływem emocji. Inwestowanie w nieruchomości opłaca się tylko wtedy, kiedy każdy krok jest zaplanowany i przemyślany. Już podczas gromadzenia kapitału warto poznawać rynek oraz zaznajomić się z podstawowymi prawami inwestowania, które pomogą podejmować słuszne i przede wszystkim korzystne decyzje, które z czasem przyniosą oczekiwane zyski.
Przy współpracy z https://comparic.pl.